25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa – wydarzenia poruszające tematykę ładu przestrzennego

9 września 2017 roku rusza jubileuszowa, 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, w ramach której w całej Polsce odbędzie się kilkadziesiąt specjalnych imprez plenerowych, koncertów, wystaw czy spacerów. Część z nich dotyczyć będzie ładu i zagospodarowania w przestrzeni publicznej, czyli tematu, który porusza kampania społeczna „Krajobraz mojego miasta”. By zachęcić wszystkich do aktywnego włączenia się w obchody EDD poniżej zamieszczamy listę tylko kilku wydarzeń, w których warto wziąć udział.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Pełna lista wydarzeń dostępna jest na stronie: www.edd.nid.pl.

1.    Warszawa, woj. mazowieckie: „Szklane domy” – mit a rzeczywistość.

Tematem wydarzenia będzie architektura modernizmu. Jedną z głównych atrakcji będzie udostępniony taras tzw. Szklanego Domu na Żoliborzu, na którym zaprezentowana zostanie specjalna wystawa oraz wygłoszony wykład. Podczas wydarzenia będzie można otrzymać bezpłatnie egzemplarze publikacji Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków pt.: „Jak modernizować modernizm? Zabytki architektury mieszkaniowej modernizmu. Dobre praktyki konserwatorskie dla mieszkańców i użytkowników”. (Szczegóły dostępne TUTAJ)


2.    Zakopane, woj. mazowieckie: Krajobraz Zakopanego – nasze dziedzictwo
Zakopane oprócz niezwykłego otoczenia i wyjątkowej kultury znane jest również jako ośrodek turystyczny, a co za tym idzie doskonałe miejsce na inwestycje i reklamy. Jak wykorzystać ten potencjał nie niszcząc przy tym górskiego krajobrazu? Wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas wydarzenia. (Szczegóły dostępne TUTAJ)


3.    Ostróda, woj. warmińsko-mazurskie: Krajobraz mojego miasta – dziedzictwo prawdziwe czy urojone?
Podczas spotkania odbędzie się dyskusja o kierunkach i zagrożeniach w  gospodarowaniu przestrzenią miejską Ostródy. Dyskusję poprzedzi projekcja filmu „Krajobraz mojego miasta”,  przygotowanego w 2016 roku przez Narodowy Instytut Dziedzictwa z inicjatywy Generalnego Konserwatora Zabytków (szczegóły dostępne TUTAJ)


4.    Poznań, woj. wielkopolskie: Przechadzka po Poznaniu
Na przykładzie poprzemysłowego obiektu, jakim jest dawny Browar Huggerów organizatorzy pokażą, jak tego typu obiekty funkcjonują w zmienionej formie i przeznaczeniu. Uczestnicy wydarzenia zobaczą jak po gruntownej przebudowie nieczynny już browar na nowo wpisał się w krajobraz nowoczesnego miasta. (Szczegóły dostępne TUTAJ)


5.    Tykocin, woj. podlaskie: „Mieszkalna architektura drewniana w krajobrazie urbanistycznym Tykocina od XVIII w. do dziś”
Na uczestników wydarzenia czeka m.in. wycieczka szklakiem architektury drewnianej Tykocina. Trasa rozpocznie się pod pomnikiem Czarnieckiego na XVIII–wiecznym rynku, będzie wiodła ulicą Złotą w kierunku dawnej żydowskiej dzielnicy Kaczorowo, następnie Choroszczańską, Jordyką i ul. Klasztorną do dzielnicy Nowe Miasto. (Szczegóły dostępne TUTAJ Informator podlaski, str. 27).

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI