Kampania „Krajobraz mojego miasta” na 5. Targach Dziedzictwo

Narodowy Instytut Dziedzictwa organizuje podzielony na dwie sesje panel ekspercki, którego motywem przewodnim jest idea kampanii „Krajobraz mojego miasta”. Pierwsza sesja poświęcona będzie tematyce ładu przestrzennego i prawidłowego gospodarowania przestrzenią publiczną, a druga – ochronie świeckiej architektury drewnianej.

Kampania społeczna „Krajobraz mojego miasta” prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i MKiDN to projekt zachęcający do wprowadzania zmian w przestrzeni polskich miast. Kampania ta skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno do społeczeństwa, jak i działaczy samorządowych oraz profesjonalistów z dziedziny architektury, urbanistyki, planowania, ale także konserwacji zabytków. Jej celem jest kształtowanie odpowiedzialnej i aktywnej postawy w dbałości o wspólną przestrzeń miejską. Istota Targów Dziedzictwo jest bardzo bliska kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”, dlatego to właśnie tam wybrzmią eksperckie debaty dotyczące projektowania harmonijnej przestrzeni wspólnej oraz ochrony drewnianych zabytków.

Pierwsza sesja, zatytułowana „Krajobraz mojego miasta”, rozpocznie się projekcją filmu o tym samym tytule. Jest on centralnym punktem kampanii, który diagnozuje najpowszechniejsze problemy polskich miast i pokazuje, jak sobie z nimi radzić, a więc jak efektywnie ograniczać reklamowy chaos, dbać o miejską zieleń, w tym zabytkową, czy jak chronić miejskie dziedzictwo oraz miejsca pamięci. Po projekcji głos zabiorą eksperci z dziedziny prawa, konserwacji zabytków i planowania przestrzeni. Sesję moderuje dr Krzysztof Wielgus (Politechnika Krakowska).

Tytuł drugiej sesji również został zaczerpnięty z filmu produkcji NID-u. „Piękne, polskie, drewniane” to film zbierający głosy ekspertów i pasjonatów drewnianej architektury świeckiej, którzy przekonują, że drewniane jest piękne i wartościowe. Pokazują także dobre przykłady aranżowania i modernizacji drewnianych budynków. Do dyskusji po filmie zaproszeni zostali goście z różnych regionów Polski, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi konieczności ochrony zabytkowej architektury drewnianej. Moderatorem sesji będzie Mariusz Czuba, z-ca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Panel odbywa się podczas 5. Targów Dziedzictwo, 8. listopada 2017 r.
Centrum Targowo-Kongresowe, ul. Marsa 56c, Warszawa (sala D)

10.30 – 12.00 Krajobraz mojego miasta
12.15 – 13.45 Piękne, polskie, drewniane

Zapraszamy do zapoznania się z założeniami kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta” www.krajobrazmojegomiasta.pl oraz z pełnym programem 5. Targów Dziedzictwo www.targidziedzictwo.pl. Wstęp na Targi jest wolny. Konieczne jest wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie internetowej Targów.

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI