Szkolenie dla koordynatorów Europejskich Dni Dziedzictwa
W 2017 roku przypada 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się w dniach 9-10 i 16-17 września 2017 roku w całym kraju. Inauguracja ogólnopolska zaplanowana jest na 9 września w Poznaniu, a organizowana jest we współpracy z Bramą Poznania – pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, a zarazem najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Narodowym Instytut Dziedzictwa jest ogólnopolskim koordynatorem EDD, każdorazowo też proponuje przewodni temat. W związku z tym, że 25. edycja odbędzie się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, NID zorganizował szkolenie dla wojewódzkich koordynatorów EDD by przybliżyć ideę przyświecającą tegorocznej edycji.
Spotkanie odbyło się 23 marca 2017 roku w Warszawie. Tegoroczny temat EDD ma przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak ważna jest dbałość o estetykę miast, miasteczek, planowanie przestrzenne w zgodzie z ich historyczną zabudową oraz układem i ściśle związany jest z tematem kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”, podczas szkolenia odbyła się prezentacja idei kampanii.
Podstawowym materiałem podczas szkolenia był film „Krajobraz mojego miasta” oraz strona internetowa krajobrazmojegomiasta.pl, która zawiera szereg materiałów mogących stanowić inspirację do działań w regionach.
Po filmie odbyła się dyskusja na temat możliwości wykorzystania filmu i innych narzędzi kampanii podczas działań związanych z organizacją EDD w poszczególnych województwach. Koordynatorzy zostali zachęceni także do rozpropagowania wśród około 500 organizatorów wrześniowych wydarzeń gotowych scenariuszy zajęć edukacyjnych przygotowanych przez NID (zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych), które mają uwrażliwić na działania w przestrzeni publicznej, poznać zarówno dobre, jak i złe praktyki tak, by samemu móc aktywnie wpływać na wspólną przestrzeń.
Uczestnicy szkolenia otrzymali także zestaw materiałów informacyjnych i edukacyjnych związanych z tematem.