Aktualności

2. edycja konkursu "Samorząd dla Dziedzictwa"

Rusza druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa” Konkurs „Samorząd dla dziedzictwa” skierowany jest do samorządów gminnych, które mogą wykazać się modelowym opracowaniem, wdrażaniem i realizacją gminnego programu opieki nad zabytkami, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Mówimy o dziedzictwie, rewitalizacji i edukacji... Posłuchaj!

Narodowy Instytut Dziedzictwa zrealizował serię podcastów, które przybliżają wiedzę z zakresu edukacji, rewitalizacji i dziedzictwa.

Nie pozwól niszczyć. Reaguj!

Narodowy Instytut Dziedzictwa zainaugurował kampanię społeczną na temat przestępczości przeciwko zabytkom. „Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj! to hasło, które ma na celu zwrócić uwagę na wszelkie przejawy przestępstw i wykroczeń związanych z zabytkami. Szanujmy zabytki, dbajmy o nie, nie pozwólmy ich dewastować - taki przekaz płynie z krótkiego spotu, który zainicjował akcję.

Międzynarodowi eksperci upamiętnią 40-lecie wpisu „Historycznego Centrum Warszawy” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Międzynarodowe webinarium „The invincible city. Society in cultural heritage recovery” z okazji 40-lecia wpisu „Historycznego Centrum Warszawy” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 75-lecia jego odbudowy odbędzie się w środę, 21 października. Inicjatorem konferencji jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które do współudziału w tym wyjątkowym wydarzeniu zaprosiło ekspertów z Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS), Międzynarodowego Centrum Badań nad Ochroną i Konserwacją Dziedzictwa Kulturowego (ICCROM) oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

fot. Puszcza Białowieska, Marek Kosiński / zabytek.pl

Dzień Krajobrazu w Narodowym Instytucie Dziedzictwa

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Krajobrazu!

„Magia praskiego dziedzictwa” - konkurs fotograficzny

Warszawska dzielnica Praga Północ rozpoczęła letni konkurs fotograficzny „Magia praskiego dziedzictwa”. Przeznaczony jest dla wszystkich kochających fotografię i fotogeniczność Pragi Północ. Narodowy Instytut Dziedzictwa jest partnerem konkursu. Budynki, detale, ulice i praskie rzemiosło – przedstawione na zdjęciach uczestników konkursu i publikowane przez nich z hasztagiem #praskiedziedzictwo będą oceniane przez grupę związaną z praskim dziedzictwem: • Zespół Dziedzictwa Kulturowego dla Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy • Narodowy Instytut Dziedzictwa • Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego/Wydział Przekształceń Przestrzennych i Rewitalizacji Co dwa tygodnie do końca wakacji będzie ogłaszany nowy temat przewodni konkursu. Laureaci każdego wyzwania tematycznego otrzymają nagrody i wyróżnienia na instastories. Zapraszamy!

Niemodlin – zmiany w przestrzeni publicznej?

Fundacja na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin zaprosiła przedsiębiorców, organizacje społeczne, samorządowców, mieszkańców Niemodlina na panel dyskusyjny dotyczący historycznego układ urbanistyczny miasta i zachowania dziedzictwa kulturowego Niemodlina.

W Garwolinie o dziedzictwie kulturowym powiatu

Narodowy Instytut Dziedzictwa, Stowarzyszenie Akademia Łucznica oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zapraszają 4 czerwca do Garwolina na konferencję pt. "Dziedzictwo Kulturowe Powiatu Garwolińskiego – szanse i zagrożenia".

Podsumowanie konferencji w Przemyślu

W Przemyślu dyskutowano o projekcie stworzenia w tym mieście parku kulturowego. Uchwałę intencyjną w tej sprawie przyjęła niedawno Rada Miasta, a wkrótce mają się rozpocząć konsultacje społeczne.

Konferencja w Przemyślu poświęcona parkom kulturowym

8 maja 2019 r. Generalny Konserwator Zabytków oraz Wojewoda Podkarpacki, przy merytorycznym wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, organizują w Przemyślu konferencję poświęconą parkom kulturowym i gospodarowaniu przestrzenią publiczną z poszanowaniem kulturowego krajobrazu regionu.

Narodowy Instytut Dziedzictwa

00-924 Warszawa, ul. Kopernika 36/40

tel. (0-22) 826 02 39; (0-22) 826 93 52

fax. (0-22) 826 17 14

info@nid.pl