Znamy finalistów konkursów: „Zabytek zadbany” i „Samorząd dla dziedzictwa”
Zapraszamy na interdyscyplinarne szkolenie podczas którego eksperci z różnych dziedzin opowiedzą, jak efektywnie wykorzystać dziedzictwo kulturowe w rozwoju lokalnym.
Z przyjemnością ogłaszamy rozpoczęcie naboru wniosków w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Samorząd dla Dziedzictwa” 2022! Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat konkursu i do zgłaszania swojego udziału.
Maciej Kurzajewski ambasadorem KMM!
Parki kulturowe według województw.
Ruszył nabór zgłoszeń do konkursu „Zabytek Zadbany”!
Wierzymy, że uporządkowanie przestrzeni miejskiej leży w naszym wspólnym interesie. Dlatego zapraszamy do oglądania – i działania.
Wywiad z Magdaleną Gawin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnym Konserwatorem Zabytków
Wywiad z Bartoszem Skaldawskim, Dyrektorem Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Uczynić nasze miasta miejscami pełnymi zieleni i przyjaznymi leży w interesie nas wszystkich.
Jury nagrodziło samorządy, które modelowo realizują gminny program opieki nad zabytkami.
Z pomocą Ambasadorów kampanii chcemy pokazać potrzebę i istotę ochrony krajobrazu miejskiego.
Druga edycja kampanii „Krajobraz Mojego Miasta” przebiega pod hasłem „Przeciwko betonozie”.
Kampania „Krajobraz Mojego Miasta” ma zasadnicze znaczenie dla polskich miast i aglomeracji.
Drugiej edycji kampanii towarzyszą film i spot poświęcone problemom przestrzeni miejskiej.
Park kulturowy stanowi jedną z form ochrony krajobrazu kulturowego.
Dziedzictwo, zwłaszcza kulturowe, to istotny element życia i ważne pole działalności człowieka.
Ważnym aspektem różnicującym krajobraz jest to, co nazywamy regionalizmem.
Reklama uliczna w ostatnich latach zaczęła być postrzegana jako „zanieczyszczenie wizualne”.
Według Europejskiej Konwencji Krajobrazowej krajobraz pełni ważną funkcję społeczną.
O tym, jak bardzo drzewa i inne rośliny są potrzebne w mieście, nie trzeba nikogo przekonywać.
Parki – zarówno narodowe, jak i kulturowe – są w gruncie rzeczy wyrazem troski o człowieka.
Ważne, aby krajobraz kulturowy stanowił harmonijną i zrównoważoną całość.
Budowle warowne mają wartość historyczną, ekologiczną, kompozycyjną, a także turystyczną.
Do udziału w konkursie zaproszone są samorządy gminne.
Prezentujemy serię podcastów, które przybliżają wiedzę o edukacji, rewitalizacji i dziedzictwie.
Polacy nie czują się współwłaścicielami zabytków. Czas to zmienić!
Rocznicę upamiętnią międzynarodowi eksperci (wydarzenie dostępne online).
W tym roku tematem przewodnim jest drzewo w krajobrazie.
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym warszawskiej Dzielnicy Praga-Północ.
W Niemodlinie zorganizowano panel na temat wartości kulturowych i estetyki miasta.
Dlaczego warto chronić dziedzictwo kulturowe? Zapraszamy na konferencję!
Jakie warunki muszą być spełnione, by utworzyć park kulturowy?
11 marca 2019 r. w Ośrodku Kultury im. Agnieszki Osieckiej w Niemodlinie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące potencjalnych zmian w przestrzeni publicznej Miasta Niemodlin.
„Kochamy gdyńskie zabytki”! Trwa konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Miasta Gdynia
Pełnych spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzą Dyrektor i pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Po kilku latach przerwy miasto Cieszyn zachęca mieszkańców miasta do wyboru najpiękniejszej świątecznej wystawy – wyjątkowej, zachęcającej do zakupów i tworzącej pozytywny wizerunek handlowego miasta. Nagrodzeni zostaną właściciele sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych, którzy – sami bądź przy współpracy z projektantem – tworzą wybijające się w przestrzeni publicznej Cieszyna wystawy. Nagrody przyznają jury oraz głosujący na stronie www.zamekcieszyn.pl
W czwartek, 25 października 2018 r. Katarzyna Latocha i Krzysztof Spychała, przedstawiciele OT NID w Opolu wzięli udział w konferencji informacyjno-promocyjnej Programu Erasmus+, organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Opolu.
"Usługi ekosystemowe – możliwości i potencjał krajobrazu" VII konferencja poświęcona wdrażaniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej w Polsce odbyła się 18 października 2018 r. w Centrum konferencyjnym Nimbus, Al. Jerozolimskie 98, Warszawa. W konferencji wziął udział p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Bartosz Skaldawski, który przedstawi referat pt. "Krajobraz kulturowy - wartości, ochrona".
"Usługi ekosystemowe – możliwości i potencjał krajobrazu" VII konferencja poświęcona wdrażaniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej w Polsce odbędzie się 18 października 2018 r.
W związku z podjęciem przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach współpracy z samorządami Rudy Śląskiej i Dąbrowy Górniczej nad utworzeniem kolejnych dwóch Parków Kulturowych w woj. śląskim, w dniu 3 października 2018 r. w siedzibie instytutu odbyła się konferencja pt. „Parki kulturowe w praktyce. Szanse i zagrożenia”. Zamiarem organizatorów było zainicjowanie współpracy pomiędzy twórcami i zarządcami istniejących oraz aktualnie
Tworzenie miasta przypomina budowanie z klocków. Każdy nowy element, który dokładamy lub zabieramy, swoim kształtem, kolorem, fakturą, wnosi coś nowego do kompozycji i zmienia całość. Układanka małych i dużych elementów tworzy miejski krajobraz i otoczenie, w którym żyjemy. Taki krajobraz to nasze wspólne dobro.
W dniu 18.09.2018 r. podczas spotkania (godz. 10.00-14.00) pn. "Ekonomiczne i kulturowe aspekty dziedzictwa kulturowego oraz ich wpływ na gospodarkę lokalną" Krzysztof Spychała z Narodowego Instytutu Dziedzictwa zaprezentował film "Krajobraz mojego miasta". Spotkanie zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu odbyło się w sali Politechniki Opolskiej.
Smart Metropolia jest największą doroczną konferencją na temat obszarów metropolitalnych w kraju. Organizatorem wydarzenia jest Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Stałym celem kongresu jest podtrzymanie debaty publicznej na temat pozytywnego wpływu obszarów metropolitalnych dla rozwoju Polski oraz krajów ościennych.
3 paździenika 2018 roku w godzinach 10-16 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Katowicach odbędzie się Konferencja "PARKI KULTUROWE W PRAKTYCE - szanse i zagrożenia".
Jesteś aktywnym mieszkańcem, pracownikiem naukowym, członkiem organizacji pozarządowej lub politykiem społecznym? – otrzymaj stypendium i zostań jednym z prelegentów Kongresu Smart Metropolia! Wyraź swoją opinię, dyskutuj z politykami, przedsiębiorcami w tematyce, którą się interesujesz.
Film „Piękne polskie drewniane” został zaprezentowany 21.07.2018 r. w trakcie tradycyjnych żniw w ryglowej (zabytkowej) zagrodzie w Gosławiu (k/Trzebiatowa).
Podczas wakacyjnych imprez filmowych z cyklu Mazurskie Kino pod Gwiazdami i Mazurskie Kino Samochodowe w Ełku będzie można obejrzec odcinki filmu "Krajobraz mojego miasta"!
6 lipca 2018 r. w Urzędzie Miasta Zakopane odbyło się spotkanie poświęcone ochronie dziedzictwa kulturowego regionu. W spotkaniu udział wzięli dr hab. Katarzyna Zalasińska Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Agnieszka Nowak Gąsienica Zastępca Burmistrza Zakopanego, Natalia Skiepko Miejski Konserwator Zabytków w Zakopanem, Paweł Dziuban, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu i Andrzej Siwek Kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie.
Smart Metropolia jest największą doroczną konferencją na temat obszarów metropolitalnych w kraju. Od trzech lat współorganizatorami wydarzenia są Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Ministerstwo Rozwoju. Unikalne znaczenie Kongresu rozwijane jest w oparciu o zróżnicowane podejście do relacji tworzących metropolie i realizacji koncepcji smart city. Ideę smart city rozumiemy jako optymalne wykorzystywanie dostępnych zasobów i pomysłów na rzecz zrównoważonego rozwoju całego obszaru metropolitalnego, nie tylko największych i najbogatszych miast położonych w centrum.
Tegoroczna Letnia Szkoła Designu będzie poświęcona reklamowemu i informacyjnemu chaosowi w przestrzeni miasta.
Zabytek.pl to portal, który w nowoczesny sposób udostępnia informacje o polskich zabytkach wraz z ich opisami, zdjęciami, towarzyszącymi im multimedialnymi zasobami cyfrowymi (np. modelami 3D zabytków i chmurami punktów) oraz lokalizacją obiektów. Już dziś baza liczy ponad 80 tys. zabytków!
Na zaproszenie Urzędu Miasta Zakopane Narodowy Instytut Dziedzictwa przeprowadził szkolenie pt. ”Ochrona krajobrazu i zarządzanie parkiem kulturowym” 16 maja 2018 r. w Zakopanem.
9 maja 2018 r. w Karpaczu odbyła się premiera filmu „Krajobraz mojego miasta” oraz debata z udziałem ekspertów. Gości przywitał gospodarz miejsca Radosław Jęcek Burmistrz Karpacza.
23 kwietnia 2018 r. w „Domu Strażaka” w Jordanowie otwarta została wystawa i odbyło się seminarium, zorganizowane w ramach „Miesiąca Architektury Krajobrazu 2018” przygotowane wspólnie przez: Miasto Jordanów, Towarzystwo Miłośników Ziemi Jordanowskiej oraz Instytut Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, poświęcone problematyce ochrony i kształtowania krajobrazu małego miasta.
Prof. Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków oraz Radosław Jęcek, Burmistrz Karpacza zapraszają na premierę filmu „Krajobraz mojego miasta” połączoną z panelem, która odbędzie się 9 maja 2018 r. o g. 11.00 w Hotelu Artus w Karpaczu, ul. Wilcza 9.
20 kwietnia 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lanckoronie otwarta została wystawa i odbyło się seminarium przygotowane wspólnie przez: Instytut Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz Gminę Lanckorona.
Prof. Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków oraz Andrzej Wnuk Prezydent Zamościa uczestniczyli w pokazie filmu pt.: „Krajobraz mojego miasta” połączonym z panelem merytorycznym na temat zarządzania przestrzenią publiczną, która odbyła się 18 kwietnia 2018 roku w kinie Stylowy w Zamościu.
Z okazji zbliżających się Świąt życzymy, by czas Wielkiej Nocy był pełen spokoju, nadziei i radości oraz stał się okazją do odpoczynku w gronie najbliższych! Dyrektor i pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
W dniach 28.02-01.03.2018 r. w kieleckim ośrodku targowym odbędą się po raz pierwszy Targi Zieleni i Małej Architektury Miejskiej GREEN CITY EXPO – spotkanie profesjonalistów i pasjonatów dobrze zagospodarowanej przestrzeni publicznej.
Dzięki współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa z Wojewodą Podlaskim 20 lutego 2018 r. w Białymstoku odbyła się wojewódzka premiera filmu „Krajobraz mojego miasta” i ekspercka konferencja poświęcona zagadnieniom gospodarowania przestrzenią miejską oraz ochronie świeckiej architektury drewnianej. Konferencja była częścią kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”.
Prof. Zbigniew Myczkowski, Roman Marcinek oraz dr Andrzej Siwek, pracownicy Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie opracowali publikację pt: „Park kulturowy jako forma ochrony krajobrazu kulturowego (historycznego)” poświęconą parkom kulturowym, w której szczegółowej analizie poddali skuteczność ochrony obszarowej terenów o wartościach zabytkowych, w tym o wartościach krajobrazowych.
8 lutego 2018 roku w siedzibie Urzędu Gminy Darłowo odbyło się szkolenie pt.: „Zarządzanie zabytkiem. Dotacje na prace przy zabytkach”, podczas którego omówiono szereg zagadnień dotyczących finansowania ochrony i opieki nad zabytkami w regionie.
Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Wojewoda Podlaski 20 lutego 2018 r. o godz. 11 organizują dla przedstawicieli samorządów województwa podlaskiego premierę filmu „Krajobraz mojego miasta” połączoną z konferencją poświęconą gospodarowaniu przestrzenią publiczną z poszanowaniem kulturowego krajobrazu regionu. Konferencja jest częścią kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta” i odbędzie się w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (ul. A. Mickiewicza 3, Białystok).
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zaprasza do udziału w Konkursie o Polską Nagrodę Krajobrazową „Krajobrazowe inspiracje IV”.
Koniec roku to na ogół czas podsumowań i podziękowań, dlatego pozwoliliśmy sobie podsumować (tylko) działania społeczne, jakie prowadziliśmy w 2017 roku w ramach kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta” (KMM) i podziękować wszystkim, którzy nas wspierali i dołączyli do grona miłośników akcji.
4 grudnia 2017 r. w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Toruniu odbyło się VII posiedzenie Konwentu Burmistrzów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Choć 2017 rok zbliża się powoli do końca, to kampania „Krajobraz mojego miasta” ani na chwilę nie zwalnia.
Co Polacy myślą o dziedzictwie? Co o nim wiedzą? Z czym go kojarzą? Jakie znaczenia mu przydają?
29.11.2017 r. w siedzibie Toruńskiego Domu Technika odbyło się spotkanie dyskusyjne towarzyszące pokazowi filmu „krajobraz mojego miasta”.
28 listopada 2017 roku w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się konferencja „Krajobraz mojego miasta” skierowana do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego województwa śląskiego. Organizatorami wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa i Śląski Urząd Wojewódzki.
Celem konferencji jest stworzenie warunków dla dyskusji i wymiany doświadczeń na temat dobrych praktyk w urbanistyce i planowaniu przestrzennym mających swoje odniesienie w przestrzeni miast i na obszarach wiejskich.
24 listopada 2017 r. w godz. 9.30-13.30, odbyła się konferencja dla przedstawicieli samorządów, organizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Lubelski Urząd Wojewódzki. Tematem spotkania było gospodarowanie przestrzenią publiczną z poszanowaniem kulturowego krajobrazu regionu. Konferencja została zorganizowana w ramach kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”, prowadzonej przez NID.
Narodowy Instytut Dziedzictwa i Śląski Urząd Wojewódzki 28 listopada 2017 r. zorganizują dla przedstawicieli samorządów konferencję poświęconą gospodarowaniu przestrzenią publiczną z poszanowaniem kulturowego krajobrazu regionu. Konferencja jest częścią kampanii „Krajobraz mojego miasta”.
22 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbyła się konferencja dla przedstawicieli lokalnych samorządów, przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, Urząd Miasta Zakopane oraz Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Konferencja poświęcona była gospodarowaniu przestrzenią publiczną z poszanowaniem kulturowego krajobrazu regionu oraz konieczności ochrony regionalnej, zabytkowej architektury drewnianej. Konferencja jest częścią kampanii „Krajobraz mojego miasta”.
Narodowy Instytut Dziedzictwa i Lubelski Urząd Wojewódzki 24 listopada 2017 r. zorganizują dla przedstawicieli samorządów konferencję poświęconą gospodarowaniu przestrzenią publiczną z poszanowaniem kulturowego krajobrazu regionu. Konferencja jest częścią kampanii „Krajobraz mojego miasta”.
Podczas uroczystej gali 17 listopada w Opolu odbyło się przyznanie nagród dla organizatorów wydarzeń w ramach jubileuszowej 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.
16 listopada w Opolu odbyło się ogólnopolskie spotkanie lokalnych koordynatorów Europejskich Dni Dziedzictwa. Oprócz podsumowania tegorocznej, 25. edycji EDD (która wprost nawiązywała do tematyki kampanii społecznej "Krajobraz mojego miasta"), dyskusje dotyczyły także planów na kolejną edycję.W tym roku tematem szczególnej,
Kampania "Krajobraz mojego miasta" zawitała na Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. 14 listopada, podczas wernisażu wystawy „…tworzenie i ochrona piękna w otoczeniu siedzib ludzkich…”
Przez dwa lata Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” podejmowało działania na rzecz Warmii – upowszechniania wiedzy o jej dziedzictwie materialnym i niematerialnym. W sobotę, 18 listopada odbędzie się konferencja podsumowująca projekt „Warmio, quo vadis?”.
Narodowy Instytut Dziedzictwa, Urząd Miasta Zakopane oraz Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków 22 listopada 2017 r. organizują dla przedstawicieli samorządów konferencję poświęconą gospodarowaniu przestrzenią publiczną z poszanowaniem kulturowego krajobrazu regionu. Konferencja jest częścią kampanii „Krajobraz mojego miasta”.
8 listopada, podczas Targów Dziedzictwo w Warszawie odbył panel ekspercki, którego motywem przewodnim była idea kampanii Krajobraz mojego miasta. Panel składał się z dwóch sesji.
W sobotę 18 listopada 2017 roku w Pałacu Siemczyno odbędą się XIX Henrykowskie Spotkania Kulturalne. Podczas wydarzenia goście będą mieli okazję obejrzeć film "Krajobraz mojego miasta" będący elementem kampanii społecznej
Zachęcamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji "Przestrzeń publiczna Poznania jako walor turystyczny".
Pod koniec października 2017 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa oficjalnie uruchomił portal samorzad.nid.pl, który jest praktycznym i łatwym w obsłudze narzędziem pomocnym władzom i pracownikom samorządowym w pozyskiwaniu sprawdzonych informacji dot. zarządzania dziedzictwem kulturowym na szczeblu gminnym.
Narodowy Instytut Dziedzictwa organizuje podzielony na dwie sesje panel ekspercki, którego motywem przewodnim jest idea kampanii „Krajobraz mojego miasta”.
Stowarzyszenie "Oswajanie sztuki" prowadzące w Szczecinie Śródmiejski Punkt Sąsiedzki ŚRODEK, którego celem jest aktywizacja mieszkańców oraz edukacja obywatelska i przestrzenna, prowadzi pilotażową edycją cyklu "MIASTOWI. Przegląd filmów o mieście".
W dniu 13 października 2017 r. w ramach festiwalu otwarcia nowej siedziby Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach odbyła się uroczysta promocja publikacji "Gont’" pod redakcją Ewy Caban, wydanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Regionalny Instytut Kultury.
W dniach 16-17 października w krakowskim Centrum Kongresowym ICE odbędzie się XV Kongres Miast Polskich, który będzie jednocześnie I Kongresem Polityki Miejskiej.
23 i 24 października 2017 roku w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu odbędzie się Seminarium pt.: „Problemy planistyczne – Jesień 2017”. Podczas spotkania poruszone zostaną między innymi tematy związane z kampanią społeczną „Krajobraz mojego miasta”.
Od niedzieli 1 października na antenach regionalnych TVP w: Krakowie, Lublinie, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Olsztynie i Opolu można oglądać 3 spoty, które promują kampanię Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Krajobraz mojego miasta”.
Od 2012 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska organizuje cykliczne konferencje poświęcone wdrażaniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej (EKK) w Polsce. 5. października 2017 r. odbędzie się już VI edycja konferencji.
Rusza fanpage kampanii „Krajobraz mojego miasta”! Witryna stanowić będzie dopełnienie strony www.krajobrazmojegomiasta.pl
21 września br. prof. Małgorzata Rozbicka, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, była gościem porannego programu TVP Warszawa „Warszawski dzień”. W rozmowie wyjaśniła, czym jest kampania oraz jakie są jej najważniejsze cele. Zwróciła również uwagę na rolę władz samorządowych w kreowaniu wyglądu przestrzeni publicznej. Skupiła się także na dobrych praktykach i rozwiązaniach mających wprowadzić ład w krajobrazie miast i wsi. Całą rozmowę można znaleźć TUTAJ (materiał od: 11 minuty)
15 września 2017 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego odbyła się konferencja naukowa pt. Park kulturowy a ochrona krajobrazu, której inicjatorem i partnerem był Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Opolu. W wydarzeniu udział wzięły m.in.: prof. Magdalena Gawin, Wiceminister Kultury, Generalny Konserwator Zabytków oraz Violetta Porowska, Wicewojewoda Opolski. Temat konferencji ściśle powiązany był z kampanią społeczną „Krajobraz mojego miasta” prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Od piątku 15. września na antenach TVP będzie można zobaczyć 3 spoty, które promują kampanię Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Krajobraz mojego miasta”. Spoty przenoszą widza w świat popularnego i lubianego serialu „Ranczo”, by pokazać, jak można sobie radzić z konkretnymi problemami w przestrzeni miast i wsi.
8 września 2017 r. (piątek) o godz. 11.00, w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca premierę wojewódzką filmu „Krajobraz mojego miasta”.
przez Fundację Lux Pro Monumentis, jako wydarzenie towarzyszące VII edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festiwal.
Już dziś ruszają audycje w Polskim Radiu i jego regionalnych rozgłośniach poświęcone kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta” oraz jubileuszowej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.
4 września 2017 r. (poniedziałek) o godz. 13.00, w Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), odbyła się konferencja prasowa poświęcona 25. Europejskim Dniom Dziedzictwa.
, 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, w ramach której w całej Polsce odbędzie się kilkadziesiąt specjalnych imprez plenerowych, koncertów, wystaw czy spacerów.
Miasto Milanówek opracowało projekt uchwały krajobrazowej. Dzięki jego uchwaleniu możliwa będzie poprawa estetyki naszego otoczenia. Proponowane regulacje wprowadzą zasady wyglądu szyldów, reklam, ogrodzeń oraz obiektów małej architektury
W 2017 roku przypada 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się w dniach 9-10 i 16-17 września 2017 roku w całym kraju. Inauguracja ogólnopolska zaplanowana jest na 9 września w Poznaniu, a organizowana jest we współpracy z Bramą Poznania – pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa.
W dniach 5-6 czerwca 2017 roku w Smardzewicach (k. Tomaszowa Mazowieckiego) odbyło się coroczne seminarium szkoleniowe Wojewody Łódzkiego z cyklu: „Planowanie przestrzenne w świetle ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz proces budowlany w świetle ustawy prawo budowlane”, dedykowane pracownikom gmin i starostw z terenu województwa łódzkiego, zajmującym się gospodarowaniem przestrzenią, prowadzącym postępowania z zakresu prawa budowlanego i aktywnie uczestniczącym w procesach inwestycyjnych na terenie naszego regionu.
Jednym z kluczowych aspektów prowadzenia kampanii Krajobraz Mojego Miasta są szkolenia dla przedstawicieli samorządów (urzędów gminnych, miejskich i starostwa powiatowego), a także organizacji pozarządowych, lokalnych aktywistów, przedsiębiorców, właścicieli i zarządców zabytków – a więc wszystkich grup, które poprzez swoją działalność włączają się w zarządzanie dziedzictwem na szczeblu gminnym i kształtowanie przestrzeni publicznej.
W ramach tegorocznej edycji EDD, której myślą przewodnią jest „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, w piątek 15 września w godz. 10.00 – 15.00 zapraszamy do udziału w konferencji naukowej pt. Park kulturowy a ochrona krajobrazu, która odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji przy ul. Katowickiej 87a w Opolu.
Z inicjatywy Instytutu Designu w Kielcach, wykładowcy Scuola Italiana Design z Padwy oraz absolwenci i studenci polskich uczeni projektowych opracowali koncepcję uporządkowania nieprofesjonalnych reklam i szyldów na kieleckim rynku.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, odpowiedzialne jest za organizację i koordynację 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.
XIX-wieczny dom przy Placu Czarnieckiego 10 ma też swoje dźwięki. Trzeszczą w nim schody i deski. Skrzypią klamki, zapadki i szyberki. W ogrodzie szumią gałęzie jabłoni, śpiewają ptaki i delikatnie szumi Narew. Każdy z tych głosów i historii zna jego właścicielka - Maria Markiewicz.
W dniach 31 maja – 1 czerwca 2017 roku w Krakowie odbył się Kongres Impact’17 skierowany do twórców najnowocześniejszych technologii, naukowców, przedsiębiorców, przedstawicieli sektorów kreatywnych oraz administracji rządowej.
30 maja 2017 roku o godz. 13.00 na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Tymienieckiego 22 odbędzie jest kolejna wojewódzka premiera filmu "Krajobraz mojego miasta", w ktorej udział weźmie: prof. Małgorzata Rozbicka, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Mirosław Suski, Dyrektor Generalny Wojewódzkiego Urzędu w Łodzi.