Druga edycja kampanii „Krajobraz Mojego Miasta” przebiega pod hasłem „Przeciwko betonozie”. Jej inauguracja odbyła się 21 września 2021 roku.
Głównymi elementami drugiej edycji kampanii są film i spot, które trafnie diagnozują problemy związane z organizacją przestrzeni miejskiej i proponują ich rozwiązania. Przywoływane są tu przykłady zabytków nie tylko powszechnie rozpoznawanych – jak kościoły, zamki czy pałace – wraz z ich historycznym otoczeniem, ale także tych nie zawsze kojarzonych z dziedzictwem kulturowym, jak zabytki przemysłowe. Organizatorom akcji zależy również, by zwrócić uwagę na zabytki nieobecne w powszechnej świadomości, jak układy urbanistyczne i podziały własnościowe, mała architektura i wystrój wnętrz czy historyczne nasadzenia określonych gatunków drzew. Ponadto kampania prezentuje różnorodne formy i narzędzia ochrony dziedzictwa kulturowego, do których należą m.in.: rejestr zabytków, lista Pomników Historii, lista światowego dziedzictwa UNESCO, gminne i wojewódzkie ewidencje zabytków czy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Wydarzenie adresowane było do mediów. W jego pierwszej części udział wzięli:
prof. IH PAN Magdalena Gawin – Wiceminister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Generalny Konserwator Zabytków, pomysłodawczyni akcji;
Bartosz Skaldawski – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa;
prof. Zbigniew Myczkowski – Kierownik Zakładu Krajobrazu Otwartego i Budowli Inżynierskich w Instytucie Architektury Krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej / NID;
dr hab. Monika Bogdanowska – Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS-POLSKA, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Mówili oni o idei kampanii „Krajobraz Mojego Miasta”, a także o istocie tworzenia parków kulturowych. Ponadto wskazali na potrzebę edukacji samorządów i społeczeństwa w zakresie ochrony krajobrazu kultowego.
Drugą część spotkania poświęcono filmowi promującemu kampanię. W debacie uczestniczyli:
prof. IH PAN Magdalena Gawin – Wiceminister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Generalny Konserwator Zabytków;
Mariusz Czuba – Z-ca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa;
dr Andrzej Siwek – Kierownik Oddziału Terenowego NID w Krakowie;
Robert Gonera – aktor, jeden z ambasadorów kampanii;
Roman Marcinek – moderator debaty, autor wielu publikacji o tematyce krajobrazu i dziedzictwa kulturowego, ekspert NID.
Przedmiotem dyskusji był krajobraz miejski, który mierzy się z realnymi problemami, takimi jak niedostatki planowania przestrzennego, niszczenie fasad, zalew reklam czy zamiana rynków i terenów zieleni w betonowe parkingi. Uczestnicy zgodzili się co do tego, że kampania „Krajobraz Mojego Miasta” to cenna pomoc w zwiększeniu świadomości społecznej dotyczącej potrzeby i istoty ochrony krajobrazu miejskiego. Spotkanie zakończyło się premierowym pokazem filmu Krajobraz Mojego Miasta.